Váratlan dologgal szembesülhetnek az egyik legnagyobb hazai bank ügyfelei, ha a szokott rutin szerint mennek ügyintézni: fizetniuk kell a pénztári készpénzes befizetéseik után, amennyiben nem a saját számlájukra szeretnék betenni a pénzt. Az OTP Bank 2023. december 15-i Hirdetményében tette közzé az intézkedés részleteit, mely 2024. 02. 01-jétől hatályos.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénzforgalmi stratégia célkitűzése és a Pénzforgalmi Fejlettségi Mutatórendszer bevezetésére hivatkozva az OTP Bank vezeti be először a nem saját bankszámlára történő pénztári készpénzbefizetéseket terhelő tranzakciós díjat, és várhatóan a többi bank is követni fogja. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) törekvése szerint 2030-ra a készpénzforgalmat jelentősen vissza kell szorítani, mivel az elemzők szerint rontja az ország versenyképességét és nem olcsó. A készpénzes fizetés helyett az elektronikus megoldások felé igyekeznek terelni az ügyfeleket.
A hatékonyan és megbízhatóan működő, modern, elektronikus pénzforgalom alapvető fontosságú a gazdaság működéséhez, így az MNB számára is kiemelt terület – hangsúlyozza a Monetáris Tanács.
Az OTP Bank Hirdetményében az áll, hogy 2023. februárjától a nem saját bankszámlára történő pénztári készpénzbefizetések után kell majd az ügyfeleknek tranzakciós díjat fizetniük a befizetéssel egy időben, melynek összege az intézkedés bevezetését követő, visszavonásig érvényes akciós időszak végéig 0,5%, minimum 1.000 Ft – maximum 30.000 Ft, azt követően pedig 0,6%, minimum 1.500 Ft – maximum 60.000 Ft lesz.
Nem saját bankszámlára történő befizetésnek minősül például, ha közüzemi számlákat vagy biztosítási díjakat fizetünk be készpénzzel a bankban, vagy egy családtag, ismerős számára szeretnénk pénzt betenni. Lesznek kivételek, például az OTP-nél felvett lakáshitelük törlesztőjét továbbra is tranzakciós díj nélkül fizethethetik be a bank ügyfelei.
A készpénzbefizetést terhelő tranzakciós díjak elkerülésére több lehetőség áll az ügyfelek rendelkezésére:
- valamely elektronikus szolgáltatás választása: átutalás, banki lehívás, bankkártyás fizetési mód stb.
- a pénztári készpénzbefizetés helyett a bank Ki-és befizető ATM-jeinek használata, ha mégis ragaszkodunk a készpénzhez.